Zaznacz stronę

Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie

24-03-2023 | Galeria, Relacje

Tegoroczne obchody Dnia Jedności Kaszubów odbyły się 19 marca w Gniewinie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie pod przewodnictwem ks. Mariana Miotka. Msza święta oraz słowo boże zostały odprawione w języku kaszubskim. Do Gniewina zjechały się setki Kaszubów, około 40 sztandarów aby świętować ten dzień.

Organizatorem obchodów była Gmina Gniewino oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Po uroczystej mszy świętej kolorowy korowód, któremu towarzyszyła orkiestra dęta z Gniewina i Łężyc przeszedł ulicami do sali widowiskowo-sportowej przy ul. Szkolnej.

Uroczyste otwarcie imprezy zapoczątkował hymn w języku polskim i kaszubskim. Wszystkich zgromadzonych przywitał Wójt Gminy Gniewino Zbigniew Walczak oraz Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński. Wśród zaproszonych gości byli Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Sekretarz Stanu Jarosław Selin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, posłowie RP Henryka Krzywonos, Kazimierz Plocke, starostowie, burmistrzowie oraz wójtowie okolicznych miast i gmin.

Tradycją obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest bicie rekordu gry na akordeonie, natomiast w restauracji „Trzy Korony” odbył się turniej gry w Baśkę. Podczas uroczystości odbyło się spotkanie z pisarzami kaszubskimi, nie zabrakło jarmarku, na którym można było podziwiać rękodzieła. Była też strefa gastronomiczna z kaszubskim ciastem, kawą i chlebem ze smalcem. Na scenie wystąpili lokalni artyści m.in. uczniowie ze szkół w Gniewinie i Kostowie, „Nadolanie”, Zespół „Bazuny”, czy Kabaret Purtce.

Impreza przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze, było kolorowo i gwarnie. Kolejne obchody Dnia Jedności Kaszubów odbędą się w Kolbudach. Do zobaczenia za rok !

Skip to content