„DE MONO” na scenie Fabryki Kultury

23-10-2023 | Galeria, Kultura I Rozrywka

22 października w redzkiej Fabryce Kultury zagrał akustycznie zespół „DE MONO”. Zespół powstał w 1984 i był popularny pod koniec lat 80-tych oraz w pierwszej połowie 90-tych XX wieku. Zespół założony został przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza pod nazwą „Mono”. Trzy lata później skrystalizował się skład – do zespołu, przemianowanego na „De Mono” dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. W 1989 ukazał się debiutancki album zespołu „Kochać inaczej”, który zdobył szereg nagród i wyróżnień; tytułowa piosenka była notowana na liście przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stała się polskim evergreenem. Kolejny album Oh Yeah! wydany w 1990 przyniósł przeboje „Moje miasto nocą”,  „Zostańmy sami” i umocnił zespół w czołówce polskiej sceny rockowej. Artyści szybko nawiązali kontakt z publicznością. Widownia doskonale się bawiła wspólnie śpiewając znane przeboje, był bis, autografy i wspólne zdjęcia. Zespół zaśpiewał swoje największe przeboje m. in. „Póki na to czas”, „Kochać inaczej”, „Wszystko na sprzedaż”,  „Twoje ulice”, „Moje Miasto nocą”. Zespól zgrał w składzie: Andrzej Krzywy – wokal, Piotr Kubiaczyk – gitara basowa, Paweł Pełczyński – saksofony, instrumenty perkusyjne, Paweł Dampc – instrumenty klawiszowe, Tomasz Banaś – gitary, Zdzisław Zioło – gitary oraz Marcin Korbacz – perkusja.