Zaznacz stronę

Spotkanie autorskie z Markiem Wentą

19-05-2022 | Kultura I Rozrywka, Relacje

O tym, że w Redzie mieszkają ciekawi ludzie, wiemy nie od dzisiaj. W środę, 18 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie gościła jednego z nich –  autora książki „Na przekór bałwanom” Marka Wentę.

Kapitan żeglugi wielkiej Marek Wenta od trzydziestu lat mieszka w Redzie. Absolwent Wydziału Nawigacji Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski), pływał na statkach Polskich Linii Oceanicznych, na promach Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, a także u armatorów niemieckiego i brytyjskiego. Drogę zawodową zakończył jako pilot morski, wprowadzając statki do gdańskiego portu. Po przejściu na emeryturę napisał książkę „Na przekór bałwanom”, gdzie w lekki, dowcipny sposób opowiada o życiu i pracy na morzu i nie tylko.

Jak czytamy na stronie www.marekwenta.pl : „Książka Marka Wenty doskonale wpisuje się w tradycję piśmiennictwa marynistycznego. Mamy tutaj opisy wzburzonego morza, przygody w egzotycznych krajach, ciężką pracę marynarzy we dnie i w nocy oraz opis stanu świadomości przeciętnego członka załogi i tego, który wybija się ponad marynarską średnią. Jednak nie to jest w książce Wenty najważniejsze. Od pierwszego zdania mamy tutaj do czynienia, z jednej strony, z dokumentem, opisującym w sposób niezwykle dokładny czas historyczny, w którym żyje główny bohater i jednocześnie narrator, a z drugiej, ze świadomym i celowym przesłaniem pełnym humoru i dystansu”. 

 Fot. Michał Kaczmarek

Skip to content