Zaznacz stronę

REDA GOŚCIŁA MODELARZY

05-04-2022 | Galeria, Seniorzy, Wyróżnione

Pierwszy weekend kwietnia w redzkiej Fabryce Kultury należał do modelarzy. W piątkowe popołudnie odbyły się warsztaty modelarskie dla dzieci, część wykonanych prac wzięła udział w sobotnio – niedzielnym konkursie modelarskim.

Od 1 do 3 kwietnia w Redzie odbywał się I Festiwal Modeli Kartonowych, w którym udział wzięło 100 modelarzy z całej Polski. Do konkursu zgłoszono 304 modele, spośród których jury wyłoniło laureatów w trzech kategoriach wiekowych (junior, młodzik i senior) oraz 12 kategoriach modelarskich (budowle, figurki, pojazdy wojskowe, pojazdy cywilne, kolej, samoloty, śmigłowce, żaglowce, rakiety i SF, okręty, modele wykonane od podstaw, inne). Oprócz nagród w poszczególnych kategoriach, jury przyznało także nagrody specjalne. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie www.fabrykakultury.pl

Pierwszy na Pomorzu Festiwal Modeli Kartonowych w Redzie był okazją do spotkania się ludzi zafascynowanych modelarstwem kartonowym. Do konkursu zaproszono wszystkich hobbystów, którzy dotychczas nie mieli okazji pokazać swoich prac. Intencją organizatorów jest promowanie modelarstwa jako ciekawej formę spędzania wolnego czasu. Wydarzeniem towarzyszącym I Festiwalowi Modeli Kartonowych była giełda modelarska, na której pojawili się następujący wydawcy: JSC, Sklej Model, TBP Factory, GPM oraz stanowisko PPNT Gdynia – druk 3D.

Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się prezentowana poza konkursem wyjątkowa wystawa makiety kolejowej. Działająca pod nazwą „Polska Makieta Modułowa H0” grupa modelarzy kolejowych zaprezentowała fragment makiety normalnotorowej stacji Lewin Leski oraz Lewin Leski Wąskotorowy. Na setki pytań o sposób działania, budowę modeli, budowli i infrastruktury kolejowej niestrudzenie odpowiadali współtwórcy prezentowanego segmentu, państwo Małgorzata i Leszek Lewińscy. Państwu Lewińskim towarzyszył syn, będący na urlopie ks. prałat dr Przemysław Lewiński, I Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej na Kubie.

Organizatorami I Festiwalu Modeli Kartonowych byli: Fabryka Kultury w Redzie, mieszkaniec Redy Łukasz Orzechowski – Nut Only Papercraft i Kartonowa Kolej, pomogło też Gdańskie Wydawnictwo JSC. Wszyscy zgodnie podkreślali, że impreza bardzo się udała. Organizatorzy zapewniają, że za rok będzie jeszcze lepiej.

 

Fot. Michał  Kaczmarek

 

 

Skip to content