Narodowe Święto Niepodległości w Redzie

14-11-2022 | Galeria, Kultura I Rozrywka, Relacje

Uroczystości 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęto tradycyjnie od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli OSP Reda zamordowanych w Lasach Piaśnickich, następnie została odprawiona msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na mszy obecni byli proboszczowie redzkich parafii, przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni, poczty sztandarowe i honorowa asysta uczniów ZSP w Redzie.

Kolejnym punktem programu był uroczysty pochód ulicami Redy do siedziby Fabryki Kultury, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy rekonstruktorskiej „Drogi ku Niepodległej”, podczas której można było zobaczyć zabytkowe samochody, mundury oraz sprzęt wojskowy. Nie zabrakło wyjątkowego koncertu w wykonaniu Miejskiego Chóru Kameralnego z Redy oraz Gdyńskiego Chóru Kameralnego.

Świętowanie zakończył poczęstunek gorącą wojskową grochówką. Kontynuacją redzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był występ Olgierda Łukaszewicza i Witka Łukaszewskiego – „W hołdzie Polskim Romantykom”, który miał miejsce 12 listopada w Fabryce Kultury.