Wystawa z Łowicza w Fabryce Kultury

08-06-2021 | Aktualności

Do 8 lipca w Fabryce Kultury można oglądać wystawę „Jedyne takie Boże Ciało – okno na świat”!

Łowicka Procesja Bożego Ciała znajduje się na liście arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, którą prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
W łowickich procesjach można zobaczyć wiernych w barwnych, tradycyjnych strojach, a Ewangelia jest czytana w czterech obcych językach oraz gwarze łowickiej.
Procesji przewodniczą biskupi łowiccy i zaproszeni duchowni. Idą w niej władze miasta i powiatu. Jednym z głównych akcentów uroczystości jest łowicka sztuka ludowa z terenów dawnego Księstwa Łowickiego.

Na wystawę składa się 10 wielkoformatowych kolaży zdjęć oprawionych w ramy okienne, co nawiązuje do tytułowego „okna na świat” okolic Łowicza! Ekspozycja gości w Fabryce Kultury w ramach wymiany kulturalnej miast partnerskich – Redy i Łowicza. Wystawa pt. „JEDYNE TAKIE BOŻE CIAŁO-OKNO NA ŚWIAT” została stworzona z prac, które brały udział w konkursie fotograficznym.