Zaznacz stronę

Uroczystości jubileuszowe zespołu REDZANIE

14-06-2021 | Aktualności, Kultura I Rozrywka

12 czerwca w Miejskim Parku Rodzinnym w Redzie świętowano jubileusz XXI-lecia zespołu folklorystycznego REDZANIE. Obchody połączono z uroczystością odsłonięcia obelisku upamiętniającego redzkiego działacza społecznego, odznaczonego medalem „Zasłużony dla Miasta Redy” Pawła Hincke, w przeszłości także członka zespołu REDZANIE. Uroczystości rozpoczęła msza święta w najstarszym redzkim kościele, z liturgią w języku kaszubskim. Następnie, w parku, przedstawiciele rodziny Hincke, władz miasta oraz redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odsłonili pamiątkowy obelisk.

Pan Paweł Hincke był postacią bardzo ważną dla Redy, jako współzałożyciel redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz zespołu REDZANIE, wieloletni radny i członek Zarządu Miasta. Z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zespołu REDZANIE,  aby uczcić tego niezwykłego człowieka, redzki samorząd umieścił w miejskim parku kamień pamiątkowy, który ufundował pan Krzysztof Wróbel.

Po krótkich, wspomnieniowych przemowach zebrani przenieśli się do amfiteatru, na jubileuszowy koncert REDZAN. Zespół wykonuje przede wszystkim pieśni i piosenki w języku kaszubskim oraz utwory w języku polskim. Członkowie zespołu występują w tradycyjnych kaszubskich strojach. Za dokonania na polu propagowania kultury kaszubskiej REDZANIE byli wielokrotnie wyróżniani i nagradzani. Zespół wydał dwie płyty. Podczas jubileuszowego występu zaprezentowano całą gamę tradycyjnych, kaszubskich utworów, wzbogaconych występami tanecznymi oraz prezentacją regionalnych strojów i instrumentów. Ze względu na szalejącą pandemię, planowane w roku ubiegłym obchody okrągłej rocznicy powstania zespołu zostały odwołane.

Na koniec przyszedł czas na gratulacje i życzenia od władz miasta, władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zaproszonych gości.

Skip to content