Zaznacz stronę

Andrzej Stasiuk odwiedził Redę

20-09-2021 | Aktualności, Galeria, Relacje

W ramach wrześniowych spotkań autorskich, w ubiegły piątek Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Derdowskiego zaprosiła do Fabryki Kultury na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem – prozaikiem, poetą, dramaturgiem, publicystą i wydawcą. Andrzej Stasiuk jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010). Jego książki są tłumaczone na wiele języków,  ukazują się m. in. po czesku, angielsku, fińsku, francusku, niderlandzku, niemiecku, rosyjsku, białorusku, ukraińsku, węgiersku, włosku, norwesku i rumuńsku. Pisarz razem z żoną, Moniką Sznajderman, prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.

Z autorem rozmawiał dziennikarz radiowy Marcin Mindykowski, a spotkanie dotyczyło głównie pierwszej po dziewięcioletniej przerwie powieści „Przewóz”, której akcja rozgrywa się w dwóch perspektywach czasowych – w czerwcu 1941 i latem 2020 roku. Andrzej Stasiuk wiele mówił o warsztacie pisarskim i swojej fascynacji przyrodą – między innymi opisał zebranym, jak w przeddzień przyjazdu do Redy obserwował odlot gęsi. Spotkanie zakończyła seria pytań od publiczności i podpisywanie książek.

Na kolejne, ostatnie we wrześniowym cyklu spotkanie, redzka biblioteka zaprasza 24 września o godz.18:00. Gościem będzie Jacek Hugo- Bader, dziennikarz i reportażysta.

relacja i zdjęcia: Michał Kaczmarek

 

Skip to content