Zaznacz stronę

PODPISANO UMOWĘ NA REALIZACJĘ „PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA RAKOWI SZYJKI MACICY W GMINIE MIASTO REDA” W LATACH 2020 – 2021

13-11-2020 | Aktualności, Aktualności Oświatowe, Programy profilaktyczne

Zastępca Burmistrza Miasta Redy – Łukasz Kamiński podpisał z Prezesem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Śródmieście Sp. z o.o. umowę na realizację w latach 2020 – 2021  gminnego programu zdrowotnego pod nazwą „Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Gminie Miasta Redy” W listopadzie i w grudniu 2020 r. do szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), które są dobrowolne, mogą przystąpić dziewczęta urodzone w 2007 r., a w 2021 r.  szczepieniami objęte zostaną dziewczęta urodzone w 2008 r.  Pełny cykl szczepienia obejmuje 2-krotne podanie szczepionki.

Szczepienia odbywać się będą w punkcie szczepień  NZOZ Śródmieście w Redzie przy ul. Osadniczej 5. Na wizytę w punkcie szczepień należy umówić się telefonicznie – tel. 58 742 37 80. Programem objęte są dziewczęta urodzone w latach 2007 – 2008 i zameldowane na terenie Gminy Miasto Reda.

„Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Gminie Miasta Redy” finansowany jest w całości z budżetu Gminy Miasto Reda. Od rozpoczęcia realizacji Programu w 2009 r. zaszczepiono w sumie 875 dziewcząt.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia na świecie. Główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko infekcji HPV jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m.in. Ministerstwo Zdrowia,  Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). PTG szacuje, że powszechne szczepienia całych roczników nastolatek spowodują zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 procent w ciągu 15-20 lat od rozpoczęcia szczepień.

 

Skip to content