Zaznacz stronę

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie

20-08-2020 | Aktualności

W 2019 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Rezolucja stanowi reakcję na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.

Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80% z nich to chrześcijanie. O intensyfikacji zjawiska świadczą raporty ośrodka Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe, według których liczba udokumentowanych przypadków naruszeń prawa do wolności sumienia i wyznania w Europie wzrosła ze 150 w 2015 do 325 w 2018 roku. W 2019 roku odnotowano w Polsce co najmniej 64 przypadki szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i wyznania wśród chrześcijan. Wstępne dane z pierwszego półrocza 2020 roku pozwalają sądzić, że w bieżącym roku można spodziewać się porównywalnego lub większego natężenia ataków.

22 sierpnia, o godz. 21.00 w Dobrzyniu nad Wisłą, na tzw. Górze Zamkowej w geście solidarności z prześladowanymi zapalone zostaną pochodnie, a także odbędzie się internetowa akcja zapalania świec i zniczy jako wyraz solidarności z ofiarami prześladowań. W całej Polsce podświetlone zostaną gmachy urzędów i instytucji kulturalnych.

By wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie wystarczy opublikować na Facebooku bądź Twitterze zdjęcie zapalonej świecy i opisać jej symbolikę.

„Oznacz Laboratorium, dodaj hashtag: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters. Możesz również ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe, którą przygotowaliśmy z tej okazji. Dołącz do obchodów – buduj kulturę wolności!” – informuje Laboratorium Wolności Religijnej.

Więcej informacji na stronie: https://laboratoriumwolnosci.pl/

 

Skip to content