Zaznacz stronę

22 września zostawmy samochody na parkingu!

20-09-2019 | Aktualności

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który tradycyjnie zakończy się przypadającym 22 września Dniem Bez Samochodu. W okresie tym szczególną uwagę zwracamy na problemy związane z kongestią drogową i wynikającym z niej zanieczyszczeniem powietrza, zachęcając jednocześnie do większej aktywności pieszej, a także korzystania z ekologicznych środków transportu, w tym transportu publicznego.

Z tej okazji, w weekend przypadający w czasie ETZT, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej serdecznie zaprasza do pozostawienia swoich samochodów w garażach i skorzystania ze specjalnej oferty komunikacji miejskiej.

 

Sobota, 21 września

 Gdańsk-Sopot-Gdynia

Z inicjatywy Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, uruchomione zostaną bezpłatne autobusy na „kultowej” linii 101 kursującej z Gdyni do Gdańska. Linia 101 (w niektórych okresach oznaczana również jako „A”) funkcjonowała, z krótką przerwą, od zakończenia wojny aż do początku lat 90 XX w. Do czasu uruchomienia pociągów elektrycznych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego stulecia linia ta stanowiła główny „kręgosłup” komunikacyjny Trójmiasta. Traktowana była priorytetowo – wyjeżdżały na nią zawsze najnowsze autobusy, a jej częstotliwość wynosiła nawet 8 minut.

Reaktywowana na jeden dzień linia 101 obsługiwana będzie 6 najnowszymi autobusami przegubowymi, udostępnionymi nieodpłatnie dzięki uprzejmości Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Pojazdy odjeżdżać będą z Dworca Głównego PKP w Gdyni oraz wyjątkowo – ze względu na prace drogowe w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Marszałkowskiego/Wojewódzkiego – z przystanku Gdańsk Śródmieście. Odjazdy zaplanowano w godzinach 10.00 – 18.30, w odstępach 30-minutowych. Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej tradycyjnie przygotował dla pasażerów drobne upominki.

Szczegóły: www.mzkzg.org

Niedziela, 22 września

Właściciele samochodów mogą jeździć transportem miejskim za darmo!

Tradycyjnie w Dniu bez Samochodu każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł
z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i trolejbusami. Przywilej ten obejmie pasażerów komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo.

22 września również pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej i Polregio (Przewozy Regionalne), na podstawie dowodu rejestracyjnego swojego samochodu, mogą bezpłatnie korzystać z kolei na obszarze województwa pomorskiego.

Skip to content