Wyzwolenie Redy 11 marca 2017

28-02-2017 | Aktualności, Filmy, MDK

WYZWOLENIE REDY! Dla miłośników militariów

INTERMEDIALNA WYSTAWA | ZS1 (UL. ŁĄKOWA 36/38) | 11 – 12 MARCA 2017 | sobota: 10:00 – 17:00, niedziela 10:00 – 15:00 |WSTĘP WOLNY

GRY HISTORYCZNE | ZS1 (UL. ŁĄKOWA 36/38) | 11 MARCA 2017 | 10:00 – 17:00 | WSTĘP WOLNY

POKAZ FILMÓW | FABRYKA KULTURY (UL. ŁĄKOWA 59A) | 11 MARCA | 18:00 – 23:00 | WSTĘP WOLNY

INERMEDIALNA WYSTAWA | GRY HISTORYCZNE – prelekcje, dyskusje, ekspozycja sprzętu i wyposażenia militarnego, dioramy historyczne, fotografie, mundury, pokazy slajdów i dużo historii. Polski Wrzesień ’39 w Redzie, przebieg walk, kolejnictwo w Redzie w tamtych czasach.. Zwiedzający będą mogli porozmawiać i zadawać pytania dotyczące historii, odtwórstwa historycznego, sprzętu wojskowego. Chcesz wiedzieć jak wyglądał niemiecki żołnierz 207 Dywizji Niemieckiej Piechoty, gdański policjant czy niemiecki żandarm? Dowiedzieć się jak przebiegało Wyzwolenie Redy przez Pierwszą Armię Wojska Polskiego? Zagrać w historyczne gry z tamtego okresu sprowadzone specjalnie z Muzeum II Wojny Światowej? W takim razie nie może Cię zabraknąć! Przyjdź na żywą lekcję historii opowiadaną przez pasjonatów militariów z grup rekonstrukcyjnych:

• SRH FORT (Wrzesień ’39, Lądowa Obrona wybrzeża – 1 Morski Pułk Strzelców, formacje niemieckie WH i SS)
  • Stowarzyszenie TENDRZAK (przedstawiać będzie sylwetki kolejarzy z czasu 1920-1945)
  • GR TGRH (1 i 2 Armię Ludowego Wojska Polskiego oraz sylwetki czerwonoarmistów)
  • MD LOT (sylwetki polskich lotników marynarzy z Pucka)
  • Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych
  • GRH Tobie Polsko (sylwetki polskich żołnierzy na Zachodzie)

POKAZ FILMÓW – w Fabryce Kultury będzie można od godziny 18:00 oglądać filmy historyczne. Projekcje filmów rozpoczniemy od filmu „Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939”, kolejno „Wolne Miasto” i na koniec „Orzeł”.

Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939” (2009, reż. Bartosz Paduch) – Film dokumentalny o historii bohaterskiej obrony Gdyni i Kępy Oksywskiej, którą dowodził pułkownik Dąbek. Wolał popełnić samobójstwo niż pójść do niemieckiej niewoli. Fabularyzowany film zawiera rekonstrukcję bitwy. Ukazuje zmagania polskich żołnierzy z armia hitlerowską.

Wolne Miasto” (1958, reż. Stanisław Różewicz) – Gdańscy pracownicy Poczty Polskiej w dniu 1 września 1939 roku stawiają czoła niemieckim agresorom.

Orzeł” (1958, reż. Leonard Buczkowski) – Polski okręt podwodny „Orzeł” umyka hitlerowcom, ale zostaje internowany w Tallinie. Nowy dowódca jednostki podejmuje decyzję o ucieczce.

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA! PLANUJEMY NIESPODZIANKI!