Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 w Gdyni!

12-05-2017 | Aktualności, Seniorzy

Największe wschodzące gwiazdy europejskiego futbolu już w czerwcu zagoszczą w Polsce! Nasz kraj jest gospodarzem Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2017, a Gdynia to jedno z sześciu miast, w którym młodzieżowe reprezentacje będą rywalizować. W Naszym Mieście będziemy mogli podziwiać Portugalczyków, Hiszpanów i Macedończyków, wśród których nie brakuje zawodników największych europejskich klubów, m.in. Realu Madryt, FC Barcelony, AC Milanu, FC Porto, czy Arsenalu Londyn. Fantastyczne piłkarskie emocje na najwyższym poziomie dostępne na wyciągnięcie ręki!

KOPALNIA DIAMENTÓW

Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 to wspaniałe sportowe święto. Pod względem rangi jest to druga, tuż po mistrzostwach seniorów, impreza piłkarska w Europie. Turniej, w którym co dwa lata najsilniejsze drużyny narodowe walczą o wyjątkowe trofeum, stanowi pomost pomiędzy młodzieżową piłką nożną a „dorosłym” futbolem na najwyższym światowym poziomie. W przeszłości rozgrywki wyłoniły takie gwiazdy, jak m.in.: Zinedine Zidane, Luis Figo, Andrea Pirlo, Petr Cech, Frank Lampard, Raul, czy Harry Kane. Czas na kolejne odkrycia!

EMOCJONUJĄCA FORMUŁA

Najlepsze młodzieżowe reprezentacje Starego Kontynentu rywalizują ze sobą od 1967 roku. Od 2007 roku turniej rozgrywany jest w latach nieparzystych, by nie pokrywał się w czasie z rozgrywkami „dorosłych” Mistrzostw Europy i świata, natomiast w roku 2015 podjęto decyzję o wprowadzeniu nowej formuły rozgrywek. Gospodarzem Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2017 – największych w historii imprezy – wybrano Polskę. To właśnie w naszym kraju kibice po raz pierwszy będą mogli zobaczyć w akcji aż 12 najlepszych europejskich drużyn. Nowa formuła turnieju to więcej meczów i większe emocje.

Reprezentację Polski oraz 11 drużyn, które do turnieju finałowego przedarły się przez zacięte eliminacje, rozlosowano do trzech czterozespołowych grup. Rywalizacja rozpocznie się 16 czerwca. Do fazy pucharowej turnieju, czyli w tym przypadku półfinałów, awansują trzej zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z drugiego miejsca. Finał mistrzostw Europy UEFA EURO U21 odbędzie się 30 czerwca 2017 roku w Krakowie.

GRUPA BAŁKAŃSKO-IBERYJSKA

Na mogącym pomieścić 15 tysięcy kibiców Stadionie Miejskim w Gdyni rywalizować będą drużyny grupy B: Portugalia, Hiszpania i Macedonia (czwarty zespół, Serbia, wszystkie mecze rozegra w Bydgoszczy). W przeszłości na nowoczesnym gdyńskim obiekcie gościły m.in. piłkarskie reprezentacje Urugwaju i Irlandii, a także młodzieżowa reprezentacja Polski, jednak czerwcowe mecze będą zdecydowanie najbardziej prestiżowymi wydarzeniami w sześcioletniej historii stadionu.

Mecze UEFA EURO U21 2017 w Gdyni:

17 czerwca (sobota), godz. 20:45: Hiszpania – Macedonia;

20 czerwca (wtorek), godz. 20:45: Portugalia – Hiszpania;

• czerwca (piątek), godz. 20:45: Macedonia – Portugalia.

Portugalczycy to jedni z głównych faworytów do wywalczenia pucharu. Awans do turnieju zapewnili sobie jako pierwsza ze wszystkich drużyn startujących w eliminacjach. Już w poprzednich mistrzostwach byli o krok od zwycięstwa – w finale przegrali ze Szwecją dopiero po rzutach karnych. Selekcjoner Rui Jorge pracuje z zespołem już od sześciu lat, a jedną z największych gwiazd jego drużyny jest zawodnik FC Porto Ruben Neves, który mimo dopiero 20 lat, ma na koncie nie tylko młodzieżowe wicemistrzostwo Europy,  ale również występy w Lidze Mistrzów i seniorskiej reprezentacji Portugalii.

Hiszpanie w przeszłości aż czterokrotnie triumfowali w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Lepszym wynikiem mogą się pochwalić jedynie Włosi. Jednak awans do turnieju rozgrywanego w Polsce piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego wywalczyli dopiero po dwumeczu barażowym z Austrią. O sile drużyny prowadzonej przez trenera Alberta Celadesa, byłego zawodnika FC Barcelony i Realu Madryt, stanowią między innymi Gerard Deulofeu oraz Munir El Haddadi, którzy w eliminacjach zdobyli łącznie 15 bramek.

Macedończycy będą absolutnymi debiutantami w międzynarodowej imprezie rangi UEFA EURO U21. Ich awans był zdecydowanie największą niespodzianką zakończonych eliminacji. Z wyższością reprezentacji z Bałkanów musieli pogodzić się m.in. Francuzi oraz Islandczycy. Do historycznego osiągnięcia Macedończyków poprowadzili wychowankowie Barcelony i Realu: bracia Babunscy oraz Kire Markoski.

BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY

Otwarta sprzedaż biletów na mecze Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017 wystartowała 21 lutego 2017 roku i prowadzona jest za pośrednictwem strony internetowej bilety.u21poland.com. Na 21 spotkań turnieju udostępniono łącznie ok. 330 tysięcy wejściówek w dwóch kategoriach, których ceny zaczynają się już od 15 złotych.

Jedna osoba może zakupić maksymalnie osiem biletów na każde spotkanie mistrzostw. Obowiązuje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy”.

Istnieje również możliwość zamówienia biletów dla grup zorganizowanych (w przypadku meczów rozgrywanych w Gdyni dystrybucja odbywa się poprzez Pomorski Związek Piłki Nożnej – pierwszeństwo mają dzieci i młodzież szkolące się w klubach).

Każdy z sześciu stadionów dysponuje specjalnymi miejscami dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W tym przypadku zakupiony bilet będzie upoważniał do wstępu na mecz zarówno osobę niepełnosprawną, jak i jej opiekuna.