Zaznacz stronę

16-22 września – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

15-09-2017 | Aktualności

Zabytkowe pojazdy, bezpłatne linie, kupony rabatowe do Muzeum Emigracji, niespodzianki. To wszystko czeka na pasażerów w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu.  

Sobota, 16 września –  bezpłatne przejazdy na liniach 101, 01, 201, 301 i 401

Jak co roku, 16 września rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który tradycyjnie zakończony zostanie, przypadającym 22 września, Dniem bez Samochodu. Od początku swojego istnienia Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej czynie uczestniczy w organizowaniu i koordynowaniu działań wspierających przedstawioną ideę, której celem jest zwrócenie uwagi na dynamiczny wzrost liczby samochodów oraz jego następstwa w postaci zanieczyszczenia środowiska, wypadków i kongestii drogowej. W ubiegłorocznej edycji tej akcji udział wzięło ponad 2400 miast z całej Europy, które były organizatorami rozmaitych wydarzeń promujących zdrowy styl życia
i korzystanie z transportu miejskiego oraz rowerów.

Tradycyjne, jak w każdą sobotę przypadającą podczas ETZT, MZKZG, wspólnie
z organizatorami komunikacji miejskiej – Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku
i Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni uruchomi linię 101 na historycznej trasie z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przez Sopot do Dworca Głównego PKP w Gdyni. Do jej obsługi zaangażowanych zostanie łącznie sześć autobusów przegubowych udostępnionych przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Gdyni. Linia 101 funkcjonować będzie co pół godziny od 10.00 do 19.40.

Z autobusami 101 skomunikowane będą bezpłatne linie 01, 201, 301 i 401, obsługiwane przez atrakcyjne pojazdy.

Linia 01 kursować będzie z pętli tramwajowej w Oliwie do Jelitkowa. Do jej obsługi zaangażowane zostaną dwa zabytkowe tramwaje – Konstal N z 1952 r. oraz 102 NA z 1970 r.

Linię 201 zaplanowano w relacji Gdynia Dw. Gł. PKP – Muzeum Emigracji. Obsługiwana będzie pojazdem Solaris Trollino 12M z Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, wyposażonym w pomocniczy napęd bateryjny.

Z Dworca Gł. PKP w Gdyni do Węzła Franciszki Cegielskiej odjeżdżać będą natomiast zabytkowe trolejbusy linii 301. Zobaczymy na niej Skodę 9Tr z 1975 r., ZiU 682B z 1984 r. lub Jelcza 120 MTE z 1994 r.

W Sopocie z kolei nadarzy się wyjątkowa okazja do przejażdżki najstarszym w naszej metropolii autobusem Krupp L4500D z 1938 r, należącym do przedsiębiorstwa Gryf
z Żukowa. Pojazd zaangażowany zostanie do obsługi linii 401 w relacji Sopot Reja – Sopot Dworzec PKP.

Dla pasażerów linii 101, 01, 201, 301 i 401 przygotowane zostały niespodzianki. Na przykład w trolejbusie 201 odebrać będzie można specjalny voucher upoważniający do zakupu biletu ulgowego na wystawę stałą Muzeum Emigracji, ważny w dniu 16 września 2017 r. Muzeum Emigracji przygotowało 200 sztuk voucherów, które dystrybuowane będą do wyczerpania zapasów.

Szczegółowe rozkłady jazdy linii 101, 01, 201, 301 i 401 dostępne są na stronie www.mzkzg.org .

W uzupełnieniu do przedstawionej oferty, również w sobotę, 16 września, Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego organizuje wystawę poświęconą komunikacji miejskiej pt. „Przystanek Wiedzy”. Zwiedzić ją będzie można między godz. 10.00 a 17.00 w Bramie Wyżynnej (Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Gdańsk, Wały Jagiellońskie 2a). Każdy, kto odwiedzi wystawę, otrzyma pamiątkowy bilet z „Przystanku Wiedzy”.

Piątek, 22 września Dzień bez Samochodu – właściciele samochodów mogą jeździć transportem miejskim za darmo!

Tradycyjnie, w Dniu bez Samochodu każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł
z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz pociągami SKM
(w tym na linii PKM) na obszarze MZKZG.

W tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaangażowali się wspólnie:

 • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku,
 • Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni,
 • Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo Sp. z o.o.,
 • Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o.,
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. w Gdyni,
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gdyni,
 • Przewozy Autobusowe GRYF Sp. z o.o. sp.k.,
 • PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.,
 • Muzeum Emigracji w Gdyni,
 • Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego,
 • CITY-NAV Sp. z o.o.,
 • GoPay Sp. z o.o.,
 • Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.
Skip to content