Zaznacz stronę

16-22 września – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

12-09-2016 | Aktualności, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej

Bezpłatne przejazdy zabytkowymi tramwajami i trolejbusami oraz ekologicznymi autobusami i trolejbusami, w tym po raz pierwszy możliwość przejażdżki odrestaurowanym „Ziutkiem”

auta

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego zwieńczeniem będzie przypadający w czwartek, 22 września, Europejski Dzień bez Samochodu. Obchody te są symbolicznym przejawem dążenia do zrównoważenia rozwoju transportu w miastach i aglomeracjach poprzez wskazywanie niebezpieczeństw wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji indywidualnej. Wzrost liczby przejazdów realizowanych samochodami osobowymi negatywnie oddziałuje na jakość i bezpieczeństwo życia w mieście. Stąd w tym dniu zachęca się do korzystania z alternatywnych, w stosunku do motoryzacji indywidualnej środków transportu – publicznego i rowerowego, a także podróży pieszych na krótkich odległościach.

Działania promujące transport zbiorowy na terenie naszej metropolii podjęli wspólnie: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo, Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni , Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście oraz Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Pragniemy Państwa zaprosić:

  • w sobotę, 17 września do skorzystania z bezpłatnych linii 101, 01, 201 i 301;
  • w czwartek, 22 września do bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz pociągami SKM dla właścicieli i współwłaścicieli samochodów.

Linie bezpłatne

W sobotę, 17 września 2016 r. można skorzystać z bezpłatnych przejazdów liniami:

  • 101 obsługiwaną przez autobusy na trasie Gdańsk – Gdynia. Linia 101 będzie kursować od godz. 10:00 do godz. 19:30 z częstotliwością co 30 min;
  • 01 obsługiwaną zabytkowymi tramwajami na trasie Gdańsk Oliwa (pętla tramwajowa) – Jelitkowo (pętla tramwajowa). Linia 01 będzie kursować od godz. 10:45 do godz. 18:57 z częstotliwością co 15-20 min.;
  • 201 obsługiwaną trolejbusem z napędem bateryjnym na trasie Gdynia Dworzec Gł. PKP – Skwer Kościuszki. Linia 201 będzie kursować od godz. 11:19 do godz. 18:30 z częstotliwością co 30 min.;
  • 301 obsługiwaną trolejbusem zabytkowym Ziu-9 na trasie Gdynia Dworzec Gł. PKP – Plac Kaszubski. Linia 301 będzie kursować od godz. 11:19 do godz. 18:25 z częstotliwością co 30 min.

Rozkłady jazdy  linii 01, 201 i 301 są skoordynowane z rozkładem jazdy linii 101.

Atrakcyjne pojazdy

Linia 101, na której autobusy będą kursować po historycznej trasie z Gdańska do Gdyni, obsługiwana będzie sześcioma pojazdami przegubowymi: trzema z ZKM w Gdańsku i trzema z PKM w Gdyni (pojazdy PKM będzie wyróżniać to, że są zasilane CNG).

W Gdańsku na tramwajowej linii 01, funkcjonującej na trasie Gdańsk Oliwa – Jelitkowo będzie można przejechać się m.in. zabytkowym tramwajem Bergmann z 1927 r.

Linia 201, która będzie funkcjonować na trasie Gdynia Dworzec Gł. PKP – Skwer Kościuszki będzie obsługiwana trolejbusem z napędem bateryjnym. Dzięki temu będzie można doświadczyć jazdy trolejbusem niepodłączonym do sieci trakcyjnej.

Linia 301 funkcjonująca na trasie Gdynia Dworzec Gł. PKP – Plac Kaszubski będzie obsługiwana zabytkowym trolejbusem ZiU-682B czyli tzw. Ziutkiem. Będzie to pierwsza okazja, podczas której nasi mieszkańcy będą mogli przejechać się dopiero co odrestaurowanym trolejbusem.

22 września Dzień bez Samochodu – właściciele samochodów mogą jeździć transportem miejskim za darmo!

Tradycyjnie, w Dniu bez Samochodu każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz pociągami SKM (w tym na linii PKM) na obszarze MZKZG.

Adam Raszpunda

Skip to content