Zaznacz stronę

Zapraszamy na występ zespołu „Koderki” z Łowicza

16-04-2015 | Aktualności

Zapraszamy do MDK na występ zespołu tańca ludowego z naszego miasta partnerskiego Łowicza.

„Koderki” wystąpią na scenie Fabryki Kultury o godzinie 16:30 w piątek 17 kwietnia 2015. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI” Zespół powstał w 1960 roku w Łowiczu – mieście położonym na nizinie środkowo-mazowieckiej. Łowicz jest stolicą Księstwa Łowickiego – rolniczej krainy słynącej z zabytków, historii i bogactwa własnej, odrębnej i wciąż żywej sztuki ludowej.

„Koderki” – to nazwa przybrana przez zespół w 1985 roku. Pochodzi od „kodry” – prostokątnej, kolorowej, kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Zespół koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie na Węgrzech i Ukrainie. Często można go było obejrzeć na małym ekranie. Od roku 2001 kierownikiem zespołu jest Eugeniusz Strycharski, układy taneczne (choreograf) Jacek Lewandowski, kapela ludowa – członkowie zespołu (4 – 6 muzyków).

Zespół prezentuje zwyczaje ludowe: „Gaik”, „Chodzenie z kogutkiem” w pięknej i kolorowej oprawie oryginalnych strojów łowickich a także suity łowickie. Prezentowane układy taneczne są pełne dynamizmu i temperamentu, a zarazem bardzo wdzięczne w wykonaniu dzieci. Ostatnim wzbogaconym dorobkiem programowym jest suita krakowska (stroje krakowskie) z historycznym lajkonikiem i suita śląska. W programie tańce Beskidu Żywieckiego.

koderki-lowicz

Skip to content