Zaznacz stronę

Uwaga – będzie wiało!!!

05-12-2013 | Aktualności

Będzie wiało – zachowajmy ostrożność!

W związku z prognozowanymi silnymi wichurami w dniach 5-7 grudnia br., których efektem mogą być szkody materialne, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z prośbą o podjęcie stosownych działań. Apel ten skierował m.in. do Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Wojewódzkiego Policji, dyrekcji Urzędu Morskiego (w Gdyni i Słupsku) i Regionalnego Dyspozytora Mocy Energa S.A.

 Na wypadek uszkodzenia budynków w stan gotowości Wojewoda postawił Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Informacje o konieczności udzielenia ewentualnej pomocy osobom poszkodowanym w przypadku wystąpienia szkód materialnych otrzymał Wydział Polityki Społecznej PUW.

 Wojewoda poprosił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych o monitoring sytuacji na rzekach w związku z ewentualnym wystąpieniem zagrożenia powodziowego (szczególnie tzw. cofki).

Podległe wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego (przygotowane przez polskich synoptyków z IMGW, ale też przez specjalistów z Niemiec i Norwegii – www.yr.no)

Szef WCZK Ryszard Sulęta współpracuje z służbami niemieckiego landu Meklemburgia – Pomorze Przednie. Silna wichura (w porywach 130 km/h) ma dotrzeć tam dziś (5 grudnia) po południu. Władze tego regionu kontrolują sytuację, służby ratownicze są w pełnej gotowości. W ramach środków zapobiegawczych zawieszono działalność jarmarków świątecznych.

Wojewoda Ryszard Stachurski apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. Warto również unikać parkowania pojazdów pod drzewami.

Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody wiatr na Pomorzu może nasilić się już dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych i w porywach może osiągać prędkość do 135 km/h. Według prognoz wystąpić mogą również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Podobna pogoda może utrzymywać się jutro i w sobotę. Aktualna prognoza pogody opracowana przez IMGW jest dostępna na stronie internetowej PUW http://www.gdansk.uw.gov.pl/pomorski-urzad-wojewodzki-w-gdansku/ostrzezenia-meteorologiczne

Skip to content