Zaznacz stronę

KONFERENCJA „ Kształtowanie ciała, intelektu i ducha, a rozwój człowieka”.

21-11-2013 | Aktualności, Programy profilaktyczne

15 listopada 2013 r.  odbyła się VI Miejska Konferencja Profilaktyczna pod patronatem Burmistrza Miasta Redy Pana Krzysztofa Krzemińskiego dotycząca „ Kształtowania ciała, intelektu i ducha,  a rozwoju człowieka”.

Konferencja 1

Konferencję otworzyła Pani wice Burmistrz Terasa Kania, a poprowadziła Pani Wanda Chomacka – pedagog Gimnazjum nr 1 w Redzie. Prelegentami były osoby związane z Małym Trójmiastem Kaszubskim, które zajmują się zawodowo kształtowaniem i wzbogacaniem wiedzy na temat pracy z dzieckiem w różnym okresie rozwojowym jednocześnie czynnie pracującymi w lokalnym środowisku na rzecz dzieci i młodzieży.                 Byli to Pan: dr Paweł Bykowski – Politechnika Gdańska, Marek Kamiński – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1, Ksiądz Mariusz Kunicki, Panie: Danuta Gimińska – wice Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rumi, Małgorzata Rożyńska – pedagog SP nr 6 w Redzie, Hanna Janiak – sekretarz Miasta Redy, Ewa Rój – psycholog, Agnieszka Potrykus-polonista, Alina Kreft- historyk – Gimnazjum nr 1 w Redzie.

Konferencja skupiła środowisko ludzi zajmujących się szeroko rozumianą pracą z młodzieżą   i dziećmi w naszym powiecie.

IMPREZY

                 Dbając o sprawność ruchową dziecka, przyczyniamy się do rozwoju jego mózgu. Już u dwumiesięcznego płodu ruchy pobudzają komórki nerwowe do rozwoju. Po przyjściu na świat dziecko od pierwszych godzin życia i przez następnych kilka lat stymuluje mózg przez ruch, tworząc podstawy sprawnego uczenia się. Zatem, gdy rozwijamy sprawność fizyczną dziecka, nie tylko dbamy o jego kondycję fizyczną, ale rozwijamy również sprawność intelektualną, czyli dobrą koncentrację i pamięć, sprawne czytanie i pisanie, szybkie kojarzenie. Środowisko małych dzieci powinno obfitować w bodźce ruchowe, takie jak kołysanie, przytulanie, noszenie na rękach, tańczenie wraz z malcem. Zresztą dzieci domagają się tego same, bo wyczuwają, co jest dobre dla rozwoju ich mózgu. Kilkulatki w swoim codziennym programie zabaw powinny mieć okazję do tego, by pokręcić się wokół własnej osi, pohuśtać na huśtawce, pobalansować na równoważni, wspinać się, turlać i skakać. Wszystkie te czynności pobudzają układ przedsionkowy i stymulują rozwój mózgu,  są doskonałym treningiem koordynacji ruchowej i koncentracji – w zdrowym ciele szczęśliwy człowiek.

            Materiały, które powstały w czasie Konferencji posłużą do cyklu artykułów, które pojawią się sukcesywnie na łamach Miejskiego Biuletynu Informacyjnego.

            Zapraszamy wszystkich do lektury tych publikacji.

Skip to content