Zaznacz stronę

Zagłosuj na przyrodę i wybierz Drzewo Roku 2020

02-06-2020 | Aktualności, Galeria, Galeria 2020

Przez cały czerwiec drzewa z całej Polski będą rywalizowały o tytuł Drzewa Roku w konkursie organizowanym po raz 10-ty przez Klub Gaja. Do tegorocznej edycji plebiscytu napłynęło blisko 80 zgłoszeń. To znane i lubiane przez społeczności lokalne okazy przyrodnicze, a także ważne elementy naszej kultury i historii. Jury konkursowe wyłoniło 16. finalistów, których teraz każdy z nas może bliżej poznać i wesprzeć podczas plebiscytu na stronie drzeworoku.pl. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów. Zapraszamy do głosowania.

16. finalistów Drzewa Roku 2020 to 16. niezwykłych historii drzew zgłoszonych do konkursu zarówno przez osoby prywatne jaki i placówki oświatowe, samorządy lokalne, nadleśnictwa i stowarzyszenia. W finale konkursu znalazło się 6 dębów, które jako drzewa długowieczne od pokoleń są świadkami wielu historycznych wydarzeń w naszym kraju. 300-letni Dąb w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jedynym ocalałym drzewem pamiętającym czasy powstania tu kirkutu. Dąb Wolności w Radomiu (woj. mazowieckie), posadzony 3 maja 1919 roku, symbolizuje zrastanie się ojczyzny z 3 zaborów. Z kolei 400-letni Dąb z Krzętowa to najgrubsze drzewo tego gatunku w woj. łódzkim. Dąb Bolek w Lesznie (woj. wielkopolskie) swoje imię zawdzięcza inicjatywie taksówkarzy, którzy w jego pobliżu mają swój postój, a Dąb Dobrodziej z Krakowa patronuje poczynaniom ogrodników ze Społecznego Ogrodu Macierzanki. Majestatyczny 300-letni Dąb Przewodnik we Wrocławiu, rosnący samotnie w samym sercu miejskiej zabudowy, to symbol przemijającego piękna, które kiedyś tworzył tu wraz z innymi drzewami.

Lipy, które również bardzo często sadzimy z okazji różnych wydarzeń, reprezentuje w konkursie Lipa św. Nepomucena w Dulczy Wielkiej (woj. podkarpackie) – patronka powodzian oraz Lipa Wolności w Wodzicznej (woj. wielkopolskie) patronka lokalnych imprez kulturalnych.

Kolejnymi finalistami są dwie sosny, które do tej pory rzadko były reprezentowane. Sosna Gruba Kaśka z Nadleśnictwa Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) ma 300 lat i góruje nad całym drzewostanem, a Sosna Falenicka to naturalna rogatka Warszawy i wizytówka lokalnej przyrody, która zjednoczyła liczną społeczność, gdy groziła jej wycinka.

Mamy w finale również Klona Literata w Koninie (woj. wielkopolskie), który daje cień czytelnikom pobliskiej biblioteki, a także zabytkową XIX-wieczną Aleję klonową w Złotym Potoku (woj. śląskie). Pozostali finaliści to: Kasztanowiec Antek symbolem wsi Stradunia na Opolszczyźnie, Jodła Elżbieta w Bieszczadach (woj. podkarpackie) trzecia pod względem grubości jodła w polskich lasach, Miłorząb w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), który od 155 lat patronuje pracownikom oświaty oraz Smutni Bracia w Sosnowcu (woj. śląskie) dwa blisko 200-letnie buki rosnące na Cmentarzu Wielowyznaniowym, będące swoistym symbolem zgody i kompromisu. Część z drzew nie była dotąd szerzej znana, ale teraz dzięki swoim miłośnikom i opiekunom mają szansę zaistnieć w naszej świadomości i być dla nas przykładem troski o przyrodę, historię i tradycję.

„Opowieści o drzewach czytałam z zapartym tchem, znalazłam w nich miłość, wzruszenie emocje. Ludzie pisali o nich tak, jak się pisze o kimś bliskim, o przyjacielu, są gotowi w każdej chwili stanąć w ich obronie, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Najważniejszym drzewem na świecie można stać się dla człowieka nie tylko imponujący dąb, pomnik przyrody, ale też niepozorne na pierwszy rzut oka drzewo czy drzewko, jakiegoś pospolitego gatunku. I to jest piękne.” – opowiada dziennikarka Ewa Furtak, członkini jury konkursu Drzewo Roku.

„Drzewa to nasi przyjaciele. Drzewa to nasi żywiciele. Drzewa to nasi obrońcy w czasie katastrofy klimatycznej. Drzewa, drzewa, drzewa. Chciałbym doczekać czasów, w których miłość do drzew będzie tak doceniana jak ich wykorzystywanie do celów komercyjnych. Konkurs Drzewo Roku ma przypominać jak cenne są dla nas drzewa i robi to doskonale dzięki jego uczestnikom. Mam nadzieję, że dopomoże także zrozumieć ludziom jak ważne w naszym życiu są drzewa i jak piękne są ich losy.”- powiedział Jacek Bożek szef Klubu Gaja.

Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku dodaje „Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazała nam wyraźnie jak wielką wartość mają dla nas drzewa i jak trudno jest nam żyć bez kontaktu z naturą. Dlatego też zachęcam wszystkich internautów do poznawania, oglądania i oddawania głosu na najciekawsze drzewa w tegorocznym konkursie Drzewo Roku. Biorąc udział w plebiscycie możemy chociaż w ten symboliczny sposób zagłosować na przyrodę.”

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Laureatem plebiscytu zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Będzie ono reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2021 roku.

ZAGŁOSUJ NA RZEWO ROKU 2020 >>>

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Skip to content