Zaznacz stronę

Za nami Biesiada Literacka z Andrzejem Pągowskim

20-05-2019 | Aktualności, Galeria, Galeria 2019

W piątkowy wieczór, 17 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie gościł Andrzej Pągowski. Było to ostatnie wiosenne spotkanie w cyklu Biesiad Literackich, wpisujące się jednocześnie w ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i na świecie twórców  plakatu, uznawany za kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu. Pągowski ma na koncie ponad 1400 plakatów filmowych, m.in. do filmów Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego, Jerzego Kawalerowicza, Agnieszki Holland, do filmów „Miś”, trylogii filmowej Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory”. Tworzył tez plakaty teatralne, m.in. do spektakli: Mąż i żona Aleksandra Fredro – Teatr Narodowy w Warszawie, Tango Sławomira Mrożka – Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Hamlet – Teatr Dramatyczny w Legnicy i Michał Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” – Teatr Polski.  Jest autorem dzieł ilustrujących kampanie społeczne, kalendarze, interpretacje przepisów do książki kucharskiej „Kuchnia Polska” wg. Karola Okrasy oraz projektów okładek płyt. Jego plakaty są w  kolekcjach prestiżowych placówek m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Lahti, Muzeum w Tokio, Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Z Kaszubami  łączą artystę spędzane przez kilka lat w młodości wakacje w Sulęczynie.

Spotkanie tradycyjnie prowadził Krystian Nehrebecki, a jego głównym tematem był zapis fascynującej rozmowy Andrzeja Pągowskiego z Dorotą Wellman, czyli „Być jak Pągowski”. Książka ta, jak powiedział gość, powstawała przez pięć lat.   Rozmowa dotyczyła głównie plakatu, rodziny, przyjaciół, życia i podróży. Gość opowiadał m.in. anegdoty o spotkaniach z reżyserami teatralnymi na temat powstających sztuk, o potyczkach z cenzurą i plakacie podarowanym Robertowi de Niro. Jak zwykle, nie zabrakło indywidualnych rozmów, autografów i wspólnych zdjęć.

tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

Skip to content