Zaznacz stronę

Spotkanie z Franciszkiem Szczęsnym

28-03-2019 | Aktualności, Galeria, Galeria 2019

W środowe popołudnie, 27 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie z urodzonym w Kiełpinie Franciszkiem Szczęsnym, autorem książek o tematyce historycznej, wojskowej i obyczajowej, umiejscowionej zawsze na Pomorzu, a szczególnie na Kaszubach. Autor publikował także w języku kaszubskim, m.in. takie tytuły, jak: „Na Przekór”, „Gryfowy szaniec”, „Kamienista droga” „Za mną same zgliszcza”. Franciszek Szczęsny jest  laureatem wielu konkursów literackich.

Na spotkaniu autor zaprezentował i omówił kilka swoich publikacji, jednak szczególnie skupił się  na dwóch: „Ostatni Szaman Pomorza” i „W Krainie Gryfa”. Ciekawa opowieść ilustrowana była slajdami, dokumentującymi treść książek.

„Ostatni Szaman Pomorza”  to powieść historyczna, gdzie fakty mieszają się z fikcją literacką.  „W Krainie Gryfa” to saga rodzinna, mająca pierwsze wydanie w roku 1987, a ostatnie w 2018 – jak zaznaczył autor, wydanie nie zmienione, a poszerzone. Na czwartej stronie okładki można przeczytać – „… to hołd  złożony tym, którzy mieli odwagę walczyć o wolność i sprawiedliwość. To opowiedziana bez oglądania się na poprawność polityczną historia ludzi stających przed najważniejszymi i najbardziej tragicznymi wyborami w ich życiu, od których zależeć będzie dużo więcej niż los ich samych.”

Na zakończenie dyrektor Bożena Natzke, w podziękowaniu za ciekawe spotkanie, wręczyła prelegentowi album o Redzie. Można było również nabyć książki Franciszka Szczęsnego, wraz z autografem.

tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

Skip to content