Zaznacz stronę

Od listopada rozszerzona segregacja

Aktualne informacje o odpadach, Komunikaty i inne informacje

Od 1 listopada w Redzie zacznie obowiązywać segregacja odpadów kuchennych. Mieszkańcy będą zobowiązani do gromadzenia odpadów jako odrębnej frakcji śmieci, zbieranych w sposób selektywny podobnie jak papier, plastik, szkło, trawa i liście oraz popiół.

Na odpady biodegradowalne przeznaczony będzie pojemnik brązowy. Odpady będzie można wrzucać do pojemnika w torebkach foliowych lub papierowych. Jako, że będą to odpady biodegradowalne powinny tam trafiać tylko odpady organiczne, ulegające naturalnemu rozkładowi.

A zatem do pojemnika BIO będziemy wrzucać odpadki warzywne i owocowe oraz resztki żywności pochodzenia roślinnego, jak np.: zawartość konserw warzywno-owocowych (np. kukurydza, groszek, owoce z puszki), resztki sałatek warzywnych (bez mięsa) i surówek. grzyby i resztki z obierania grzybów, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane lub zepsute owoce kandyzowane i suszone, przeterminowane lub zepsute orzechy, reszty chleba i pieczywa, obierki i skórki od owoców (np. jabłka, gruszki, banany, cytryny, pomarańcze), zepsute warzywa i owoce, pestki owoców (np. brzoskwiń, nektarynek, mango), łupiny po pestkach dyni i słonecznika, ugotowane ziemniaki, frytki, ryż, makaron, kasza, obierki od warzyw (np. ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórków, cebuli).

Natomiast nie powinniśmy wrzucać kości, ości ryb, odchodów zwierząt, oleju jadalnego, kapsułek z kawą do ekspresu, resztek żywności pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, wędliny, sery, resztki jajek), resztek żywności wieloskładnikowej (np. sałatki, zapiekanki, kanapki), gumy do żucia, wykałaczek, patyczków drewnianych. słoików z zawartością, butelek z zawartością, konserw z zawartością roślinno-warzywną (przeterminowane, przetwory owocowo-warzywne np. dżemy, warzywa, owoce wyrzucamy do odpadów zmieszanych).

Posegregowane bioodpady trafią do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Eko Dolina” w Łężycach. W zakładzie będą poddawane procesowi kompostowania, w wyniku którego wytworzony zostanie nawóz organiczny zwany kompostem. Pełnowartościowy kompost przeznaczany jest do nawożenia upraw ozdobnych oraz upraw polowych. Jest on szczególnie polecany do zakładania trawników

Skip to content