Zaznacz stronę

Dwujęzyczne tablice na granicach Redy!

21-06-2019 | Aktualności, Galeria, Galeria 2019

Pomysł stosowania pisowni nazwy miasta w języku kaszubskim został zgłoszony przez członków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddział w Redzie.

Pierwszym krokiem było poddanie pomysłu konsultacjom społecznym, które wśród mieszkańców przeprowadził Urząd Miasta. Od 28 maja do 11 czerwca 2018 r. wszyscy mieszkańcy Redy mogli wypełnić ankietę z pytaniem: Czy jesteś za stosowaniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim „Réda”? Ponad połowa mieszkańców biorących udział w konsultacjach opowiedziała się na „TAK”.
Proponowana kaszubskojęzyczna nazwa miasta Réda została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Języka Kaszubskiego przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku.
Kolejnym etapem było zwrócenie się za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o ustalenie dodatkowej nazwy miejscowości w języku kaszubskim. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewodę oraz Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Jednocześnie Urząd wnioskował o pokrycie kosztów wymiany tablic z budżetu państwa, na co również udzielono zgody. Sprawy formalne trwały prawie rok.

Skip to content