Dni Otwarte PEWIK w Stacji Uzdatniania Wody w Redzie

14-10-2019 | Galeria, Galeria 2019

W miniony piątek i sobotę (11 i 12 października) PEWIK Gdynia zorganizował dni otwarte, tym razem na terenie Stacji Uzdatniania Wody ,,Reda’’ na Mościch Błotach. Pracownicy stacji przedstawili przybyłym proces ujmowania i uzdatniania wody. Można było zobaczyć nowoczesne urządzenia stacji i poznać pracę ludzi odpowiedzialnych za dostawę czystej i zdrowej wody do naszych domów. Zbiorczy system wodociągowy eksploatowany przez PEWIK Gdynia sp. z o.o. zaopatruje w wodę ponad 360 tys. mieszkańców Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa, i częściowo gminy Kosakowo i Wejherowo. Łączna długość sieci wodociągowej wynosi 1054,9 km. Proces uzdatniania wody obejmuje przede wszystkim wytrącenie związków żelaza i manganu, realizowany w procesie jednostopniowej filtracji ciśnieniowej z wykorzystaniem złóż katalitycznych. Redzka stacja  przerabia obecnie 20 tys.m sześciennych (w ciągu lata 28 do 30 tys.) z 16 czynnych studni głębinowych (w planie jest ich 19, już odwierconych). Badania i kontrole wykazują wysoką jakość  przekazywanej wody, można ją pić prosto z kranu.

tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek