Zaznacz stronę

Redzka Piątka pływa na piątkę – spotkanie z kapitanem Romanem Paszke

27-04-2018 | Aktualności, Galeria, Galeria 2018

Zajęcia edukacji żeglarskiej w Piątce z udziałem słynnego żeglarza regatowego Romana Paszke

W kwietniu w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Drzeżdżona w Redzie rozpoczęły się zajęcia edukacji żeglarskiej, które prowadzone są przez Stowarzyszenie Yacht Club Rewa w ramach już drugiej edycji projektu „REDZKA PIĄTKA PŁYWA NA PIĄTKĘ – ŻEGLARSTWO NASZĄ PASJĄ I KUŹNIĄ CHARAKTERU”. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Gminę Miasto Reda w wysokości 8.850zł w ramach konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. Obecnie w szkole realizowane są bloki zajęć teoretycznych z podstaw żeglarstwa i zasad bezpieczeństwa na wodzie.

Ciekawym elementem zajęć edukacji żeglarskiej są spotkania z ludźmi zasłużonymi dla żeglarstwa. W ubiegłym roku szkoła zaprzyjaźniła się z trenerem żeglarstwa i twórcą Yacht Clubu Rewa Januszem Frąckowiakiem i jego wychowankiem Krzysiem Stromskim, członkiem kadry narodowej klasy Finn. W tym roku do Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie, na zaproszenie trenera żeglarstwa Janusza Frąckowiaka i dyrektora szkoły Anny Milewskiej, przybył znany polski żeglarz regatowy Roman Paszke. W trakcie spotkania uczniowie szkoły mogli dokładnie poznać sławnego polskiego żeglarza jachtowego, kapitana żeglugi wielkiej, budowniczego jachtów, twórcę pierwszych w Polsce jachtów z włókien węglowych i kevlaru Gemini, MK Cafe, MK Cafe Premium, inicjatora udziału polskiej załogi w regatach dookoła świata The Race i dowódcę jachtu WARTA-POLPHARMA, uczestnika prób bicia rekordów świata w samotnym opłynięciu Ziemi bez zawijania do portów w roku 2007 na jachcie Bioton i w roku 2011 na katamaranie Gemini. W trakcie interesującego spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania, dopytując energicznego żeglarza regatowego o kolejne informacje z życia i samotnych rejsów oceanicznych. Wspaniała, przyjacielska atmosfera gościła podczas całej uroczystości, na zakończenie której nie zabrakło przekazywania autografów i wspólnego pozowania do zdjęć z udziałem przybyłych Gości, pracowników i uczniów.

Dzień ten, choć wyjątkowo udany, z pewnością nie stanowi zakończenia tegorocznych emocji żeglarskich w szkole. Wiemy bowiem, że uczniowie z niecierpliwością czekają na najwspanialszą część projektu, czyli prawdziwe żeglowanie po wodach Zatoki Puckiej w Rewie. Już niebawem wszyscy chętni uczniowie z klas IV-VII redzkiej Piątki wyjeżdżać będą autokarem z Redy Rekowa do pobliskiej Rewy na cztery bloki zajęć praktycznych, które realizowane będą w Yacht Clubie Rewa. Uczniowie już w roku ubiegłym zdobyli podstawowe umiejętności żeglarskie, które w tym roku będą pogłębiać podczas zajęć na łodziach klasy Puck. Na zakończenie projektu, pod koniec roku szkolnego, rozegrane zostaną Drugie Szkolne Regaty o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie, na które już dzisiaj szkoła zaprasza wszystkich entuzjastów żeglarstwa w Redzie.

Wszystkie te atrakcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 możliwe są dzięki zaangażowaniu w projekt Janusza Frąckowiaka i współpracowników z Yacht Clubu Rewa, Anny Milewskiej dyrektora szkoły wraz z gronem nauczycieli i pracowników szkoły, którzy w formie wolontariatu uczestniczą w projekcie. Realizacja projektu „REDZKA PIĄTKA PŁYWA NA PIĄTKĘ – ŻEGLARSTWO NASZĄ PASJĄ I KUŹNIĄ CHARAKTERU” nie byłaby oczywiście możliwa bez pomocy finansowej Miasta Redy, dzięki której udział uczniów w zajęciach edukacji żeglarskiej jest całkowicie bezpłatny.

Więcej informacji z realizacji zajęć edukacji żeglarskiej i bieżącej działalności Piątki dostępnych jest na stronie www.sp5reda.pl do odwiedzenia której szkoła serdecznie zaprasza.

fot. Urząd Miasta w Redzie

Skip to content