Zaznacz stronę

„Pinokio” w Fabryce Kultury

22-01-2018 | Aktualności, Galeria, Galeria 2018

W niedzielne przedpołudnie Miejski Dom Kultury zapełnił się najmłodszymi mieszkańcami miasta, w towarzystwie rodziców, dziadków i babć (które miały święto), aby w cyklu „Pora Juniora” obejrzeć historię Pinokia.

„Pinokio” to postać fikcyjna, stworzona przez Carla Collodiego w powieści, która ukazała się w odcinkach w latach 1881 – 1883. To drewniany pajacyk, wystrugany przez stolarza Dżepetto. Cechą charakterystyczną Pinokia jest nos, który wydłuża się, kiedy Pinokio kłamie. Wystrugany z drewna chłopiec niespodziewanie ożywa, może mówić i ruszać się. Pinokio jest krnąbrnym, leniwym i nieposłusznym dzieckiem, sprawiającym ojcu wiele zmartwień. Dżepetto, a także jego przyjaciele, Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz, starają się chłopca wychować i przekonać, by był dobrym i posłusznym dzieckiem.

Po wielu dramatycznych przygodach Pinokio powraca do ojca i Niebieskiej Wróżki, jest dobrym pajacykiem, a w nagrodę za dobre postępowanie staje się zwykłym dzieckiem. Całą historię  przedstawił Teatr „Klapa czyli Koperek i Kminek” (Leon Krzycki i Eugeniusz Sienkiewicz) z Gdańska, a dzieci świetnie się bawiły.

Michał Kaczmarek

 

Skip to content