Zaznacz stronę

Lekcja historii – Cichociemni

01-03-2017 | Aktualności, Galeria, Galeria 2017

W dniach 25-26 lutego odbyła się IV edycja fabularyzowanego rajdu „Lekcja Historii- Cichociemni”, pod nazwą Kryptonim NEON, organizowanego przez Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy w 76 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Ojczyzny. Wzięło w nim udział 76 harcerzy z Redy, Rumi i Wejherowa oraz prawie 40 osób kadry.

Uczestnicy spotkali się w Wejherowie, skąd autokarami dowieziono ich na miejsce startu w Kostkowie. Trasa wiodła lasami, przez Dąbrówkę, do poligonu w Lisewie. Na trasie wprowadzono uczestników w fabułę rajdu, ich zadaniem było przemycić przez las ukryte pieniądze i dokumenty, ukrywając się przed patrolami Niemców. Uczestnicy wyrabiali sobie dokumenty z pieczątkami, na wzór niemieckich dokumentów wystawianych w okupowanej Polsce, musieli również rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa. W Dąbrówce wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez leśniczych, po czym ruszyli dalej w trasę na podstawie mapy. Po przekroczeniu „granic” poligonu zaczęły się zajęcia ze wspinaczki, szkolenie strzeleckie oraz poszukiwanie zakopanych przedmiotów za pomocą wykrywacza metali. Po zjedzeniu gorącej zupy uczestnicy udali się do bunkra- miejsca zakwaterowania. W szpitalu polowym trzeba było opatrzyć rannych po bitwie, co było nie lada wyzwaniem, gdyż organizatorzy zaopatrzyli „chorych” w bardzo realistycznie wyglądające pourywane nogi i ręce. Po szpitalu, w namiocie typu NS, Instruktorzy Centrum Szkoleń Specjalistycznych CSS9MM przeprowadzili prezentację na temat broni palnej i cięciwowej, by pokazać, jakiej broni używano podczas II wojny światowej, a jakiej używa wojsko dziś. Dzięki udostępnieniu sprzętu przez Stowarzyszenie ,,KRS FORMOZA ” udało się przeprowadzić profesjonalne zajęcia na strzelnicy .

Nazajutrz uczestnicy mogli wziąć udział w przejażdżce wozami bojowymi po poligonie, następnie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w imprezie oraz podziękowania.

W przygotowaniach instruktorom Kręgu Cz. B. i komendantowi Lekcji Historii, druhowi pwd. Krzysztofowi Konopczyńskiemu pomogli członkowie Stowarzyszenia Militarni Gniewino i M.O.S.T. Rangers z Lęborka, którzy przygotowali atrakcje na poligonie. Pogoda dopisała, humory również. Chętnych zapraszamy znowu za rok.

Skip to content