Zaznacz stronę

Filmowe dokumenty w Fabryce Kultury

25-09-2017 | Aktualności, Galeria, Galeria 2017

Gdy w miniony piątek w Gdyni dobiegał końca 42 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, w redzkiej Fabryce Kultury odbył się Festiwal Filmu PATRZ WIĘCEJ, przedstawiający film dokumentalny. Zaprezentowano  sześć  filmów,  wybranych z okazji 15- lecia Szkoły Wajda School & Studio. Były to:

Koniec świata, reż. Monika Pawluczuk. W  jedną noc, podobną do wielu innych, nękani samotnością ludzie w dużym mieście chcą z kimś porozmawiać. Film  zdobył łącznie 13 nagród na festiwalach filmowych, w 2016 roku ten dokument  znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominacje do Oscara 2017.

Kiedy będę ptakiem, reż. Monika Pawluczuk. Film opowiada historię Madżi, kobiety z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami. Film „Kiedy będę ptakiem” zdobył łącznie 9 nagród na festiwalach filmowych.

Paparazzi, reż. Piotr Bernaś. Film opowiadający o pracy fotografa brukowców,  jednocześnie opisujący duszę człowieka codziennie dokonującego kontrowersyjnych wyborów, z konsekwencjami na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Film „Paparazzi” zdobył łącznie 11 festiwalowych nagród i wyróżnień. Bohaterem filmu jest pochodzący z Rumi Przemysław Stoppa.

Ślimaki, reż. Grzegorz Szczepaniak. Andrzej postanawia wraz z kolegą założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia, wierzy w sukces przedsięwzięcia. Trwają przygotowania do rozpoczęcia hodowli. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu, ślimak zaś urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego. Film „Ślimaki” zdobył łącznie 12 nagród na festiwalach filmowych.

Trampkarze, reż. Marcin Filipowicz. Film pokazujący początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania życiowych marzeń. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, mieszkający w niewielkiej górskiej wiosce na południu Polski. Ich celem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w polskiej ekstraklasie.  Film „Trampkarze” był nagrodzony łącznie 5 razy.

Niewiadoma Henryka Fasta, reż. Agnieszka Elbanowska .”Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy” – Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde’a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością. Film „Niewiadoma Henryka Fasta”  zdobył 5 festiwalowych nagród.

Festiwal obejrzało w kilku turach ok. 300 uczniów Szkół Podstawowych nr 3 i 4 oraz gimnazjalistów. Imprezę zakończył w godzinach wieczornych solowy koncert Tymona Tymańskiego.  Muzyk okazał się świetnym showmanem, przedstawiając w dwugodzinnym koncercie lekki repertuar, od coverów po utwory własne.

Tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

 

Skip to content