Konsekracja kościoła Św. Antoniego Padewskiego w Redzie

14-06-2016 | Galeria, Galeria 2016

W niedzielę, 12 czerwca 2016 r., w 15 lecie istnienia parafii św. Antoniego Padewskiego w Redzie nastąpiła konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła parafialnego,  co stanowi jeden z najważniejszych aktów liturgicznych. Poświęcenia dokonał Metropolita Gdański Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, w asyście Biskupów Pomocniczych  Wiesława Szlachetki i Zbigniewa Zielińskiego. W uroczystości brali również udział księża archidiecezji, władze miasta i parafianie.

Historia  parafii sięga 20.06.2001r. i rozpoczyna się od podpisania przez  Metropolitę Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego dekretu powołującego parafię św. Antoniego Padewskiego w Redzie. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Kowalski, a współpracownikiem ks. Łukasz Kos. 1 lipca tegoż roku została odprawiona pierwsza msza święta,  zaś 8 lipca  abp. Tadeusz Gocłowski poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła, gdzie 17 sierpnia rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy. Podczas pielgrzymki parafialnej do Włoch w 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny pochodzący z bazyliki św. Antoniego w Padwie, który stał się relikwią w nowej parafii.

W roku 2006 w nowym kościele odbyła się pierwsza pasterka a trzy kościelne dzwony zostały poświęcone podczas uroczystości odpustowej dwa lata później. Od tej pory parafia nadal prężnie się rozwija i stanowi nieodłączny element naszego miasta.   Tekst: M.K.