Zaznacz stronę

Konferencja dot. akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych

30-06-2016 | Aktualności, Galeria, Galeria 2016

29 czerwca 2016 r. w Urzędzie Miasta w Redzie odbyła się konferencja prasowa, informująca o planowanej na 10 lipca w Redzie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, która dedykowana będzie 33 letniej Patrycji, do niedawna mieszkanki Redy, chorującej na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Akcja przebiega pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Patrycji i Innych!”.

W konferencji udział wzięli:

Krzysztof Krzemiński – Burmistrz Miasta Redy

Artur Koszla – Fundacja DKMS,

Mateusz Magulski – brat Patrycji,

Joanna Wrońska – rzeczywisty Dawca szpiku,

Marta Chlewicka – przedstawiciel Firmy LPP

Paulina Piotrowska – inicjatorka akcji.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Miasta Krzysztof Krzemiński, który na wstępie podziękował za zainteresowanie i liczne przybycie mediów, podkreślając jednocześnie, że taki problem może dotyczyć każdego z nas, dlatego zamierzamy poinformować jak najszersze grono ludzi o możliwości pomocy drugiej osobie.

Przedstawiciel Fundacji DKMS – Artur Koszla omówił przygotowania do akcji, które trwają już od dwóch tygodni. Następnie przedstawił wszystkie etapy i metody zostania potencjalnym dawcą. Dodatkową ważną informacją jest fakt, że fundacja pokrywa wszystkie koszty, zarówno te związane z rejestracją, jak i z dalszymi badaniami i czynnościami związanymi z uruchomieniem poboru komórek macierzystych. Fundacja DKMS Polska od 2009 roku rejestruje potencjalnych dawców. Do dzisiaj udało się fundacji zarejestrować 920 tys. osób, ale to w dalszym ciągu kropla w morzu potrzeb.

Mateusz Magulski – brat Patrycji – opowiedział o chorobie siostry, a ponieważ z wyników badań wynika, że ani on, ani jego brat Tomasz nie mogą być dawcami szpiku dla swojej siostry, jedyną szansą na przeszczep jest znalezienie dawcy spoza rodziny. Patrycja przebywa obecnie w szpitalu, przyjmując drugą serię pierwszego cyklu chemii. Jedynym lekarstwem jest dla niej jak najszybsze przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych.

Obecna na konferencji mieszkanka Redy Joanna Wrońska została rzeczywistym dawcą szpiku. Kilka miesięcy temu uratowała życie 7 letniemu chłopcu ze Stanów Zjednoczonych, bo należy podkreślić, że baza dawców DKMS Polska jest bazą światową. Potencjalny dawca z Polski jest dostępny dla pacjentów z całego świata. Pani Joanna opowiedziała o swoich emocjach, a także o wszystkich procedurach z punktu widzenia dawcy.

Dlatego już dzisiaj zachęcamy do rejestracji jako potencjalny dawca. To nie boli, a może uratować czyjeś życie.

W niedzielę, 10 lipca, w Fabryce Kultury, od godziny 10:00 do 16:00 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, dedykowana Patrycji Krawczyk z Redy.

Szczegółowe informacje na stronie www.dkms.pl

informacja prasowa

PKR 001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content