100 lat zaślubin Polski z morzem w obiektywie Michała Kaczmarka

W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem na dworcu kolejowym w Redzie uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę generała Józefa Hallera. 100 lat temu dowódca Błękitnej Armii w drodze do Pucka zatrzymał się w Redzie. Witało go wówczas kilkaset osób, głównie Kaszubów, mieszkańców Redy – wtedy jeszcze osady – i innych, okolicznych miejscowości.
Jak 100 lat temu, tak i teraz, specjalny pociąg wiozący gości do Pucka zatrzymał się w Redzie. Okolicznościową tablicę odsłonili wspólnie Burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój oraz członkowie redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Krauze i Andrzej Kass. O oprawę artystyczną zadbali Redzka Orkiestra Dęta i zespół Redzanie, a uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Redzie Mateusz Schuttenberg zadeklamował po kaszubsku okolicznościowy wiersz. Pogoda nie odstraszyła mieszkańców, którzy pomimo deszczu licznie przybyli na redzki dworzec.

Fot. Michał Kaczmarek

WYKAZ GN.8.2020 WYKAZ GN.8.2020