Od listopada rozszerzona segregacja

Od 1 listopada w Redzie zacznie obowiązywać segregacja odpadów kuchennych. Mieszkańcy będą zobowiązani do gromadzenia odpadów jako odrębnej frakcji śmieci, zbieranych w sposób selektywny podobnie jak papier, plastik, szkło, trawa i liście oraz popiół.Od listopada rozszerzona segregacja

Na odpady biodegradowalne przeznaczony będzie pojemnik brązowy. Odpady będzie można wrzucać do pojemnika w torebkach foliowych lub papierowych. Jako, że będą to odpady biodegradowalne powinny tam trafiać tylko odpady organiczne, ulegające naturalnemu rozkładowi.

A zatem do pojemnika BIO będziemy wrzucać odpadki warzywne i owocowe oraz resztki żywności pochodzenia roślinnego, jak np.: zawartość konserw warzywno-owocowych (np. kukurydza, groszek, owoce z puszki), resztki sałatek warzywnych (bez mięsa) i surówek. grzyby i resztki z obierania grzybów, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane lub zepsute owoce kandyzowane i suszone, przeterminowane lub zepsute orzechy, reszty chleba i pieczywa, obierki i skórki od owoców (np. jabłka, gruszki, banany, cytryny, pomarańcze), zepsute warzywa i owoce, pestki owoców (np. brzoskwiń, nektarynek, mango), łupiny po pestkach dyni i słonecznika, ugotowane ziemniaki, frytki, ryż, makaron, kasza, obierki od warzyw (np. ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórków, cebuli).

Natomiast nie powinniśmy wrzucać kości, ości ryb, odchodów zwierząt, oleju jadalnego, kapsułek z kawą do ekspresu, resztek żywności pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, wędliny, sery, resztki jajek), resztek żywności wieloskładnikowej (np. sałatki, zapiekanki, kanapki), gumy do żucia, wykałaczek, patyczków drewnianych. słoików z zawartością, butelek z zawartością, konserw z zawartością roślinno-warzywną (przeterminowane, przetwory owocowo-warzywne np. dżemy, warzywa, owoce wyrzucamy do odpadów zmieszanych).

Posegregowane bioodpady trafią do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Eko Dolina” w Łężycach. W zakładzie będą poddawane procesowi kompostowania, w wyniku którego wytworzony zostanie nawóz organiczny zwany kompostem. Pełnowartościowy kompost przeznaczany jest do nawożenia upraw ozdobnych oraz upraw polowych. Jest on szczególnie polecany do zakładania trawników

Nowości

Remont skateparku
Remont skateparku